Odporučili by ste svojej dcére kariéru v IT?

Autor: Anna Záhorčáková | 16.12.2019 o 9:16 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  85x

Predsudky, ale aj perspektíva. Zisťovali sme, čo si vlastne obyvatelia Slovenska myslia o ženách za počítačom?

Keď sa vášho známeho v IT na káve spýtate, pravdepodobne z rukáva vytiahne niekoľko vtipov o ženách - programátorkách. My v spoločnosti DITEC považujeme túto tému za mimoriadne dôležitú. Ako to, že trh dlhodobo bojuje s nedostatkom ľudí, a napriek tomu podľa poslednej správy Európskej komisie na jednu ženu pripadá viac ako sedem mužov?

Jedna vec sú však pocity a dohady, a druhá vec sú fakty. Ako je to na Slovensku naozaj? Čo si obyvatelia našej krajiny myslia o ženách v IT?

Aj z tohto dôvodu sme sa rozhodli obrátiť sa na renomovanú prieskumnú agentúru AKO. Anketári v októbri oslovili 800 respondentov, ktorí kopírovali demografické zloženie Slovenska z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania a kraja. Súčasťou prieskumu bol aj hĺbkový rozhovor so skupinou dievčat a mladých žien študujúcich alebo pôsobiacich v IT. A výsledky prieskumu boli skutočne zaujímavé.

Dali to na Á-čko

Najmä hĺbkový rozhovor s dievčatami zo sektora ukázal, ako zakorené sú predsudky v našej spoločnosti. Asi najviac to badať na tejto vete univerzitnej študentky: „Taký technický projekt, asi tri noci sme nad tým strávili a profesor okomentoval, že tri dievčatá to dali na Á-čko. Že to sa mu ešte nestalo.“

Ďalšia šikovná stredoškoláčka sa podelila s takýmto príbehom:„Občas na začiatku mali spolužiaci problém prísť po radu, aby som im niečo vysvetlila. Bolo pre nich ťažké akceptovať, že dievča vie niečo lepšie ako oni.“ Ako spomenula, v ročníku má 40 spolužiakov a dve spolužiačky.

A o rovnostiach príležitostí si veľké ilúzie nerobí ani mladá profesionálka, ktorá už v našej oblasti pracuje:„U nás je 52% žien, ale keď sa to rozdelí na manažérov a sekretárky, tak je veľa sekretárok a málo manažérok.“

Ako túto problematiku vnímajú obyvatelia Slovenska? Napočudovanie, oveľa tolerantnejšie ako by sa zdalo z odpovedí mladých žien z hĺbkového rozhovoru. S tvrdením že „ženy nemajú v IT čo robiť“,súhlasí len 16,8% respondentov, teda každý šiesty opýtaný. Štyria z piatich opýtaných súhlasia, že je potrebné zvyšovať zastúpenie žien v IT aj rôznymi špeciálnymi podpornými aktivitami. 

Neveria si

Musím sa priznať, že z niektorých výsledkov prieskumu ma mierne zamrazilo. Respondenti mali okrem iného reagovať aj na provokatívny výrok, že „muži sú kvôli svojim intelektovým a osobnostným charakteristikám vhodnejší na prácu v IT (počítačových) pozíciách, ako ženy“ Samozrejme, väčšina opýtaných s takýmto šovinistickým tvrdením nesúhlasila, aj tak sa však 3 z 10 Slovákov vie s takýmto výrokom stotožniť. Smutnejšie je porovnanie odpovedí medzi pohlaviami. S výrokom súhlasilo 29,4 percenta respondentov. Keď to však rozoberieme na drobné, išlo len o jedného zo štyroch opýtaných mužov (26,2 %), súhlasila však takmer tretina (32,4 %) žien!

Sme teda naozaj menej „intelektuálne a osobnostne“ vybavené? Rozhodne si myslím niečo iné. Výsledky tu poukázali na ďalší fakt. Sebadôvera u žien vo svoje schopnosti je nižšia ako u mužov. Zažila som to viackrát, napríklad na pohovor prišla odborne veľmi zdatná kandidátka, ktorú však zatienil svojou sebavedomou prezentáciu kandidát - muž s výrazne nižším odborným zázemím.

Nedostatok sebadôvery veľmi úzko súvisí s predsudkami, o ktorých nám rozprávali na hĺbkovom rozhovore mladé dámy zo sektora. A preto, milí páni, ktorí ste sa dočítali až sem, dovoľte mi malú prosbu. Toto nie je len o ženách, ale aj o mužoch. Dajte ženám trochu viac priestoru a podpory. Vráti sa vám to pozitívne, verte mi.

A čo vaša dcéra?

A ako je to s vami? Odporučili by ste svojej dcére prácu v IT? Ak je vaša odpoveď pozitívna, nevymykáte sa z davu. Takúto kariérnu radu by svojej dcére dali štyria z piatich opýtaných (79,4 %). Medzi najčastejšie dôvody patrila vidina finančného ohodnotenia, mnohí jednoducho priznali, že ich dcéra má na to „bunky“.

Prieskum agentúry AKO ukázal, že ohľadne témy žien v IT ešte stále prežíva veľa predsudkov. Ak však väčšina Slovákov podporí potenciálne rozhodnutie svojich dcér vydať sa týmto smerom, myslím si, že sme na dobrej ceste. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SME v divadle

Poďte so SME do divadla: Fanny a Alexander

SND pripravilo program, ktorý môžete pozerať z domu.

Tlmočníčka: "Prezidentka bolo vymenovať nová vláda", takéto vety vidia nepočujúci

Barbara Randušková tlmočí nepočujúcim premiérove tlačovky.

Nové články môžete na SME.sk teraz čítať prvú hodinu zadarmo

Prémiový obsah SME.sk môžete teraz čítať aj bez predplatného.


Už ste čítali?