Prečo som presvedčená, že ženy v IT treba podporovať

Autor: Anna Záhorčáková | 15.7.2019 o 9:11 | Karma článku: 3,97 | Prečítané:  1608x

O pozitívnej diskriminácii by sme sa nemuseli rozprávať, keby neexistovali zaužívané klišé a predsudky.

Odvetviu informačných technológií dnes dominujú muži. To je fakt, a nie je tomu tak len na Slovensku, ale prakticky na celom svete. A opäť, nielen u nás v DITEC-u, ale na celom svete sa ľudia zamýšľajú, prečo je to tak, a hlavne aký prínos pre nás všetkých by malo viac žien na technologických pozíciách. Otázne sú aj metódy, ako sa tam dostať. Alebo ináč - je prípustná akási pozitívna diskriminácia, a je vôbec na dobro veci?

 

Dôvodov, prečo dnes svetu informačných technológií dominujú muži, je nepochybne viacero, relevantných aj tých bizarnejších. Nemôžeme opomenúť ani určité predsudky. Ženy, ktoré pôsobia v našom odvetví, vedia, o čom rozprávam. U nás vo firme máme šikovné ženy na mnohých pozíciách a ich odbornosť a prínos pre firmu rozhodne je cenená ako sa patrí. Aj napriek tejto firemnej atmosfére však niektorí kolegovia jemne zdvihli obočie, keď som sa s nimi prvýkrát rozprávala o potrebe pomôcť ženám presadiť sa v IT.

 

Rozumiem niektorým z argumentov. Veľa problémov v histórii vyriešil prirodzený výber. Šancu by mali dostať tí najšikovnejší, umelú výhodu by nemal niekto dostať len za to, že je veľký alebo malý, akým jazykom rozpráva alebo akej farby je jeho pokožka, alebo či nosí rifle alebo sukňu.

 

Napriek tomu si však myslím, že v súčasnosti je potrebné a vhodné podporovať ženy v IT. Prečo? Pretože v našom rozmýšľaní ešte stále pretrvávajú isté vzorce z minulosti, ktoré treba zmeniť. Ak si chlap „ajtíčkar“ hľadá prácu, zamestnávatelia sa pozerajú na jeho vlastnosti - napríklad či je dobrý dátový analytik, či mu to ide s databázami alebo či má zmysel pre detail. Ak si na tú istú stoličku sadne uchádzačka žena, potenciálni zamestnávatelia ju často hodnotia ináč.

 

Vnímanie sveta cez takéto skratky pritom môže škodiť samotnému biznisu. Nie, skutočne by to nemalo byť tak, že menej schopná žena „predbehne“ svojho šikovnejšieho kolegu len kvôli nejakému umelému zvýhodneniu. Riešime však aj opačný problém. Viac šikovných žien v IT by mohlo priniesť iný uhol pohľadu a viac riešení. Povedané v skratke, ak zahodíme predsudky a vytvoríme viac priestoru pre diverzitu, na konci dňa sa to prejaví v rovnovážnejšom a viac chápavom biznisovom prostredí, nasledovanom spokojnejšími zákazníkmi, kvalitnejšími produktami, dobrým biznisom a šťastnými  ľuďmi na všetkých stranách.

 

Rada sa dožijem obdobia, kedy najvýraznejšou črtou dámy na pohovore na IT pozíciu už nebude jej ženskosť. Keď najdôležitejším kritériom na výber kvalitných ľudí budú schopnosti a šikovnosť, už nebude potrebné venovať sa podpore žien v IT.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Tlmočníčka pre nepočujúcich: O posunku, ako ukázať Matoviča, rozhodli lajky

Barbara Randušková tlmočí nepočujúcim premiérove tlačovky.

Rozprávky SME

Traja bratia a tri princezny (číta Robert Roth)

Klasické rozprávky (nielen) pre vaše deti.

Nové články môžete na SME.sk teraz čítať prvú hodinu zadarmo

Prémiový obsah SME.sk môžete teraz čítať aj bez predplatného.


Už ste čítali?