Ako partia tínedžeriek za deň navrhla svoj e-shop s extra tričkami

Autor: Anna Záhorčáková | 6.5.2019 o 9:12 | (upravené 6.5.2019 o 9:56) Karma článku: 1,73 | Prečítané:  776x

Počuli ste už o tom, ako je mladá generácia lenivá a neschopná, a že privedie tento svet do záhuby? Ľudstvo si niečo také rozpráva už tisícročia. Aj po spoznaní týchto desiatich mladých žien to vidím úplne pozitívne... :-)

Alexandra má šestnásť a je druháčka na gymnáziu v Púchove. Do maturity má ešte ďaleko, ale vo svojom smerovaní má už dnes jasno. Počas otvorených dní navštívila niekoľko univerzít a preto vie, že po strednej škole chce študovať hospodársku informatiku na pražskej Vysokej škole ekonomickej.

Jasmin študuje na bilingválnom gymnáziu v bratislavskej Karlovej Vsi. V oblasti IT už začal pracovať jej starší brat, a tak o tomto odvetví už niečo vie. Oficiálny vstup do dospelosti bude oslavovať až o nejaký ten rok-dva, ale už sa aktívne zaujíma o svoje ďalšie smerovanie a chce sa o IT dozvedieť viac.

Jej spolužiačka Linda sa veľa smeje a popri štúdiu sa snaží užívať si mladosť, zábavu a všetko to, čo nám život v šesnástich ponúka. Vo svojom mobile má milión „appiek“, a keďže je prirodzene zvedavá, rada by vedela, čo všetko sa vlastne skrýva za jednoduchou ikonkou na displeji. Ako taká appka vlastne vznikne a čo je na to potrebné?

Alex, Jasmin, Lindu a ďalších sedem šikovných dievčat som mala možnosť spoznať počas akcie Girl's Day. Ide o deň, kedy IT firmy po celom svete otvárajú svoje brány pre stredoškoláčky. Cieľom je ukázať im, ako vlastne náš biznis funguje, aby sa ony mohli lepšie rozhodnúť o svojej budúcej kariére - inými slovami, ak sa dievčatám bude u nás či v inej firme páčiť, môže to u nich vzbudiť záujem prihlásiť sa na vysokú školu s IT zameraním.

Takéto podujatie sme u nás minulý týždeň robili prvýkrát. Priznám sa, že som bola zvedavá. Čo  mám očakávať? Navštívia nás mladé ambiciózne dámy, ktoré sa s nami budú baviť o algoritmoch, alebo príde partia kočiek, ktoré sa len jednoducho chcú na jeden deň „uliať“ zo školy a budú celý čas zavesené na displeji mobilu?

Keď sa desať stredoškoláčok usadilo v našej mítingovej miestnosti, jedna z mojich prvých otázok smerovala na dôvod, prečo vlastne prišli. „Pretože v IT sa zarába veľa peňazí,“ pohotovo zareagovala prváčka Naďa, ktorá prišla s partiou spolužiačok. Samozrejme, baby vypukli do hurónskeho rehotu, a ani my s kolegami sme sa nezdržali úsmevu.

Zábavy bolo dosť, ale rovno musím povedať, že sa aj veľa pracovalo. A moje obavy o ulievaní sa zo školy zmizli ako dym v povetrí.

Dievčatá za niekoľko hodín stihli navrhnúť a aspoň virtuálne zrealizovať svoj prvý IT projekt. Vymysleli si e-shop s trendovým oblečením, dali mu názov Extra tričká. Na chvíľu sa z nich stali projektové manažérky, ktoré na svoj projekt naplánovali pomerne realistické zdroje a časový rámec. S našou analytičkou nadizajnovali, ako presne bude celý e-shop fungovať, pripravili aj veľmi pekné rozloženie webovej stránky. Dozvedeli sa, ako v reálnych podmienkach prebieha testovanie, aj o tom, ako vždy nejaký bug vývojárom ujde. A tak si vyskúšali aj prácu helpdesku - Alex si nasadila slúchadlá a snažila sa vyriešiť problém imaginárneho zákazníka, ktorému nejde odoslať objednávka na červené tričko veľkosti XL. Neverili by ste, ako sa táto mladá žena bez akýchkoľvek skúseností s niečím takýmto rýchlo zmenila na psychologičku a vyriešila problém, o ktorom toho veľa nevedela. :-)

Desať stredoškoláčok v našej zasadačke počas Girl's Day pochopilo, že IT nie je len o „kódení“, ale ide o spoločné úsilie mnohých profesií. Svoj produkt napríklad treba predať. A tak baby v priebehu troch minút vymysleli chytľavý slogan: „Nebuď fádny. Buď extra v extra tričkách.“

Girl's Day je celosvetovým programom, ktorý na Slovensku už šiesty rok organizovalo občianske združenie Aj Ty v IT- na tomto mieste by som sa im za ich výbornú a užitočnú prácu rada poďakovala. Aj vďaka tomuto združeniu sa čoraz viac žien rozhoduje pre kariéru v oblasti informačných technológií.

Napriek zaužívanému klišé o programátorovi s hrubými okuliarmi, dlhými mastnými vlasmi a klávesnicou plnou zvyškov jedla, reálie v IT sú úplne iné. Práca v IT je vhodná pre každú šikovnú ženu, ktorá chce. Z vlastných skúseností môžem povedať, že je to zaujímavé odvetvie. Ľudia, s ktorými v IT svete prichádzate do styku, sú mentálne na vysokej úrovni. A nie je pravda, že je výhodou, keď ste chlap. Práve ženy so svojim iným uhlom pohľadu môžu byť v tomto „chlapskom“ svete významným prínosom. 

Neviem, koľko z týchto dievčat upíše svoju kariéru informačným technológiám. Možno z nich budú programátorky, ale možno aj doktorky, právničky, ekonómky či marketingové guru. A nie je to ani podstatné. Vzhľadom na to, čo ukázali u nás, si myslím, že budú úspešné a šikovné v akomkoľvek odvetví, ktoré si nakoniec vyberú. Pretože keď robíme, to čo nás baví a je naším poslaním, darí sa nám.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Rozprávky SME

Traja bratia a tri princezny (číta Robert Roth)

Klasické rozprávky (nielen) pre vaše deti.

Minúta po minúte: Univerzita Komenského spustila historicky prvé online štátnice

Pribudlo 19 nových prípadov, na Spiši uzavreli päť osád.

Nové články môžete na SME.sk teraz čítať prvú hodinu zadarmo

Prémiový obsah SME.sk môžete teraz čítať aj bez predplatného.


Už ste čítali?