Kvety, ženy a kvantová realita ergo plníme si sny

Autor: Anna Záhorčáková | 13.3.2019 o 8:10 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  413x

Oblasť informačných technológií je dnes mužským svetom. Aj vo Veľkej Británii, USA či Kanade tvoria ženy najviac pätinu všetkých zamestnancov v IT. Na dôvody sa snaží prísť mnoho múdrych ľudí. Sme tie hlúpejšie?

Keď sme v piatok prišli do práce, väčšinu z nás čakala kytička či iná malá pozornosť od kolegov. Pekný začiatok dňa. Dámy, úprimne. Ktorú z vás čakala kytica kvetov po príchode do práce dnes? Kladiem si otázku, či to je všetko. Tým sa to končí? Drobné komplimenty a návrat k zabehnutej všednosti?

Medzinárodný deň žien. Sviatok všetkých žien. Prečo my ženy potrebujeme vlastne sviatok? 

Dlhé roky pôsobím v oblasti informačných technológií. A aj keď v našej spoločnosti pracuje veľa šikovných žien na dôležitých postoch, povedzme si rovno – IT je “mužský” svet. A nielen na Slovensku. Aj vo Veľkej Británii, USA či Kanade tvoria ženy najviac pätinu všetkých zamestnancov v IT. Na dôvody sa snaží prísť mnoho múdrych ľudí. Sme tie hlúpejšie?

My ženy sme nielen súčasťou, ale priam tvorkyňami histórie informačných technológií a príbuzných vedných odborov. V počiatkoch programovania bolo dokonca viac programátoriek ako programátorov a v tejto roli sa cítime stále dobre. Taká Ada Lovelace, matematička a dcéra Lorda Byrona, vytvorila prvý algoritmus spracovateľný počítačom, alebo Grace Hopper, ktorá má výrazný podiel na vymyslení prvých počítačových jazykov. Počas druhej svetovej vojny sme to boli znovu my ženy, ktoré sme lámali šifry nacistov. 

Zvláštne je, že ako sa menil svet, podiel žien v IT začal z neznámych dôvodov klesať. V poslednom období je táto téma v reflektoroch záujmu sociálnych sietí, médii a situácia sa zlepšuje. Napríklad na čele amerického gigantu Yahoo! dlhé roky stála aj u nás známa Marissa Mayer, Hewlett Packard je zas spájaný so šéfkou Meg Whitman. A aj na Slovensku sa hýbeme. Stále je však čo doháňať.

Za tie roky som počula niekoľko vtipov o ženách v IT, ale ako to už pri nemiestnom humore býva, má slabé základy. Diverzita je dôležitá v každej oblasti. Aj v oblasti informačných technológií prinášajú múdre ženy riešenia, ktoré sú iné a jedinečné práve tým, že mužovi nenapadnú, lebo sú ženské. :-)

Preto chcem dnešný „bežný“ deň využiť na apel. Pre mužov aj ženy. Páni, nebojte sa dám, ktoré môžu byť vašimi budúcimi kolegyňami. Určite váš mužský svet nezničia, ale pravdepodobne mu výrazne pomôžu. A dievčatá, ak vás láka štúdium informatiky, určite sa nedajte odradiť posmešnými poznámkami a rodovými stereotypmi. Choďte za svojím snom!

V rovnosti príležitostí v IT máme ešte stále čo robiť, nielen u nás, ale na celom svete. Ak sa však ženám a ich miestu na trhu práce budeme venovať viac ako jeden deň v roku, budúcnosť bude mať veľký potenciál. Prajem nám veľa kvetov, správnych zámerov pre kvantovú realitu a splnené sny. Všetkým šikovným ženám s odvážnymi plánmi držím palce. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SME v divadle

Poďte so SME do divadla: Fanny a Alexander

SND pripravilo program, ktorý môžete pozerať z domu.

Tlmočníčka: "Prezidentka bolo vymenovať nová vláda", takéto vety vidia nepočujúci

Barbara Randušková tlmočí nepočujúcim premiérove tlačovky.

Nové články môžete na SME.sk teraz čítať prvú hodinu zadarmo

Prémiový obsah SME.sk môžete teraz čítať aj bez predplatného.


Už ste čítali?